Smutný pohled, veselá povaha
I když mohou povislá oční víčka působit, že je bloodhound věčně utrápený nebo unavený, není tomu tak. Naopak se jedná o věčně pozitivního hafana, který umí být i pořádně energický.
„Ačkoliv má silnou kostru a mohutné, dobře osvalené tělo, možná vás překvapí jeho hbitost a ladnost. Většinou se pohybuje pomaleji, což však neznamená, že nepotřebuje pohyb – právě naopak – bloodhound vyžaduje dostatek životního prostoru a fyzické aktivity,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.
Proto se podle hodí spíš na venkov do domu s větší zahrádkou, kde bude mít přírodu nadosah, případně k opravdu aktivním majitelům. „Jen pozor, i když bude spokojený ve venkovním výběhu, potřebuje i lidský kontakt, který je pro něj velice důležitý. Proto i bloodhoundovi ze zahrady musíte věnovat spoustu času a pozornosti,“ upozorňuje trenérka.
Oddaný a laskavý
Bloodhound miluje lidi a ke své rodině je nevídaně loajální a věrný. Se všemi jejími členy dokáže navázat velice silné pouto, dobře vychází i s čtyřnohými mazlíčky, zvláště pak jinými psy, jelikož není dominantní a nevyvolává zbytečné šarvátky.
„K lidem se chová přátelsky a překvapivě něžně, i přes jeho velikost a vážný výraz se jedná o citlivého psa, který vyžaduje citlivý přístup plný pochopení, trpělivosti a laskavosti. Tresty a dril nesnáší vůbec dobře,“ varuje Lucie Šámalová.
Vše vyčmuchá
Co je na bloodhoundovi jedinečné, je jeho čumáček. Jedná se o totiž o psa s velice citlivým čichem, který dokáže najít či vystopovat téměř cokoliv. Právě z tohoto důvodu se hojně využívá nejen v myslivosti, ale také jako služební pes, který svým nosem pomáhá při hledání a stopování osob, vyšetřování a zachraňování.
Tvrdohlavý šlechtic
„Pokud hledáte hafana se stoprocentním nasazením do výcviku a neupadající pozorností k pánovi, nebude bloodhound ta správná volba. Tento chlupáč totiž často rád jedná podle sebe, a i přes svoji oddanost si umí postavit hlavu,“ podotýká psí trenérka.
Jelikož se řídí hlavně nosem, čmuchání bude vždy jeho priorita, ve které bychom jej měli podporovat. Přeci jen se jedná o výsledek šlechtění, při kterém získal bloodhound své pojmenování – „blood“ totiž neznamená, že je krvelačný, ale čistokrevný. Svůj ušlechtilý původ nese tento majestátní chlupáč se vší pýchou.
Autorský článek
Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování