Velký pes s velkým srdcem
Duše čistá jako lilie. Zní to jako klišé, ale labrador je opravdový dobračisko.
„Jedná se o přátelského, milého a věrného psa, který miluje všechny lidi a ze všeho nejvíc svoji rodinu. Je vhodný jak pro aktivní pejskaře, které rád doprovodí při sportování a túrách, tak i pro rodinné usedlíky, kteří si užívají společně strávený čas na zahrádce nebo u vody,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.
Labrador nadmíru dobře vychází s dětmi, a tak vás jejich společné hrátky a skotačení pohladí na duši. Není však radno zapomínat, že se jedná o velkého a mohutného psa, který může nechtíc svého parťáka při hraní zranit.
„I když je mírumilovná povaha jasným znakem tohoto plemene, nelze opomenout i vliv přístupu majitelů a jejich výchovy. Tento pejsek, stejně jako každý jiný, potřebuje nastavit určitá pravidla, jak se má chovat. Společně s laskavým přístupem bez trestů a zbytečného drilu se z něj stane suprový psí společník,“ říká odbornice.
Důležitý krok ke kýženým vlastnostem je už samotný výběr štěňátka. Vidinu typické povahy pro labradora vám může zajistit pořízení mazlíka z renomované chovatelské stanice.
Robustní, nikoli obézní
Labrador má silnou kostru a mohutnou stavbu těla. Je tedy jasné, že nikdy nebude mít štíhlý pas a hrudník jako chrt. Zároveň to však není záminkou pro obezitu. Tento chlupáč má nadmíru dobrý apetit, není vůbec mlsný a s chutí sní téměř vše, na co přijde.
„Z tohoto důvodu je u něj velice obtížné zamezit přibírání, ke kterému má toto plemeno sklony. Majitel musí čelit smutným psím očkám a nepřekrmovat mazlíka nadměrným množstvím potravy, pamlsky nebo dokonce lidským jídlem. Obezita není jen estetický problém – naopak velice negativně ovlivňuje zdraví psa,“ varuje Lucie Šámalová.
Proto je krom striktního jídelníčku nutné pejskovi dopřávat i pravidelnou dávku pohybu.
„I když labrador vypadá, že rád lenoší, umí být i pořádně aktivní. Jeho aktivita může být ovlivněna právě kily navíc. Zkusit můžete společný běh nebo delší procházky, hafan vám bude rád aportovat míček, a to nejen na suchu, ale i ve vodě. Zkusit můžete i psí sporty jako agility nebo dogdancing,“ doporučuje trenérka.
Asistent i psycholog
Díky své milé a bezproblémové povaze bývá labrador často využíván jako terapeutický pes. Hodí se pro výcvik asistenčních psů i pro canisterapii, jelikož je velice tvárný, inteligentní a dobrosrdečný.
Kromě cenné pomoci pro potřebné oceníte jeho vlastnosti i v běžném domácím chodu, kdy vás potěší svou dobrou náladou a láskou.
Autorský článek
Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování