„Psi potřebují ve své stravě podíl tuků, které by měly obsahovat každé granule. Ti aktivní, ale potřebují vyšší podíl tuků, a naopak psi se sklony k nadváze jej potřebují méně,“ sděluje odborník na výživu psů Martin Pučálka.
Oleje jsou plné mastných kyselin, ale jejich podíl se liší. Některé jsou vysloveně zdraví prospěšné, ale jiné naopak ne. Můžeme je rozdělit na nasycené a nenasycené, ve výživě dáváme přednost těm nenasyceným. „Mezi nejdůležitější nenasycené mastné kyseliny řadíme omega 3 a omega 6. Najdete je například ve lněném, lososovém anebo konopném oleji pro psy,“ doporučuje Pučálka.
nejde jen o množství
Důležité není jen množství tuků, ale také poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin, většinou je ve stravě potřeba doplnit omega 3. Pokud ale dáváte pejskovi kvalitní granule, měl by být poměr vybalancovaný.
„V zimním a jarním období jsou oleje báječnými pomocníky v bojí proti línání. Pomáhají ale i podpořit imunitu svým protizánětlivým efektem, antibakteriálními účinky. Podporují správnou funkci mozku a prospívají kondici cév,“ komentuje přínos olejů Pučálka.
Mezi další pozitivní efekty patří dobrá tvorba svalů, snížení rizika obezity, ale i tlumení úzkostí a depresí. Velmi důležité jsou u chovných psů a fen. Nízký podíl omega 3 mastných kyselin ve stravě může vést k artróze, artritidě, osteoporóze, poškození cév, ale i k zrychlenému stárnutí.
Jak skladovat oleje
Zdrojem omega 3 mastných kyselin jsou ryby, kvalitní maso, semínka, ořechy a oleje z nich. Pro zjednodušení lze do stravy přidat omega 3 mastné kyseliny formou olejů. Velkou výhodou je jednoduché dávkování. Po otevření je důležité skladování v lednici a spotřebování do uvedeného data.
V případě nesprávného skladování se může stát, že se olej zkazí a bude pro mazlíčka chuťově odporný. Ze začátku začněte s co nejnižším dávkováním, postupně můžete množství zvyšovat. Olej může podpořit i chutnost samotných granulí.