Vitalitu kočky ve starším věku ovlivňuje samozřejmě dědičnost, plemeno, správná strava a životní styl. A jak se nejlépe starat o kočku seniorském věku?
Díky tomu, že se kočky z venku „nastěhovaly“ do domácností, se jejich délka života za posledních padesát let skoro zdvojnásobila. Nejdelšího věku se dožívají většinou siamská plemena. Starší kočky více spí a je jim dobře na teplých místech. Výrazným signálem důchodového věku je i ztráta apetitu, protože již tolik nefungují čichové vjemy, které jsou u koček při jídle velmi důležité.
Misku výš a jídlo ohřát
„Pro podporu chuti je dobré krmivo mírně ohřát. Dávejte ho na více míst v bytě či domu. Pokud má kočka již problémy s pohybem, podložte misku, aby zvíře nemuselo při jídle tolik ohýbat krk,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.
Kočkám necháváme potravu v miskách po celý den, protože potřebují jíst několikrát denně v menších dávkách. Důležité je krmivo, které obsahuje dostatek vlákniny. Ta pomáhá u kočky proti zácpě. Krmivo by také nemělo mít příliš vysokou energetickou hodnotu, aby příliš netloustla, protože má v pokročilém věku výrazně méně pohybu.
„Starším kočkám je důležité podávat potravu s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin. Jídlo s nekvalitními bílkovinami způsobuje celkové oslabení svalstva a imunitního systému. Dobré je také do krmiva dávat trochu rybího tuku, který napomáhá k lepší srsti,“ radí Martin Pučálka.
Potřebuje nové krmivo?
„Pokud se potravu rozhodnete měnit, tak zejména u kočky je důležité udělat přechod pozvolna. Vždy do starého krmiva dávejte i nové a podíl postupně změňte, až budete kočce dávat novou potravu. Takovýto přechod může trvat i deset dní,“ upozorňuje odborník.
U koček platí stejné pravidlo jako u starších psů. Je-li zvíře i ve vyšším věku v dobré kondici, není potřeba měnit krmivo, pokud se zásadně nemění zdraví a stav kočky či kocoura.
Článek vznikl ve spolupráci s odborníkem na výživu psů a koček Martinem Pučálkou