Nadměrné štěkání
To, že pes štěká, je jasná věc. Ale čeho je moc, toho je příliš. Nadměrné štěkání je častou chybou ve výchově psa. Aniž byste si to doteď uvědomili, možná za to můžete vy. Než se pustíte do nápravy, je dobré přijít na to, proč zrovna váš pes se takto chová. Mezi nejběžnější příčiny přílišného štěkání patří:
- Varování nebo výstraha
- Hravost a vzrušení
- Hledání pozornosti
- Úzkost
- Nuda
- Reakce na ostatní psy
Samozřejmě první bod je naprosto v pořádku, ale u těch ostatních už byste se měli zamyslet. A poohlédnout se po vhodném výcviku (odborník na psí chování vám jistě poradí, jak tento zlozvyk pejska odnaučit – křik nebo nedejbože násilí nic nezmůže).
Nadměrné okusování
Pokud už máte za sebou štěněcí věk, pak je chyba někde na vaší straně. Okusování či žvýkání je naprosto přirozenou a důležitou činností pro všechny psy. Ovšem trpět nesmí váš nábytek nebo věci v bytě. Mezi nejčastější důvody nadměrného okusování patří:
- Nuda nebo přebytek energie
- Úzkost
I tenhle problém se dá ještě napravit. Chvalte svého psa za správné chování a poskytněte mu spousty vhodných žvýkacích hraček.
Hrabání na zahradě
Hrabání není vyloženě zlozvyk, je to věc instinktu. Některá plemena, například teriéři, hrabou častěji, protože jsou od přírody lovci a k jejich povaze to prostě patří. Obecně platí, že většina psů hrabe z těchto důvodů:
- Nuda nebo přebytek energie
- Úzkost nebo strach
- Lovecký instinkt
- Hledání pohodlí (například hnízdění nebo ochlazení)
- Touha skrývat věci (jako kosti nebo hračky)
- Snaha utéct
Jako první musíte zjistit příčinu a poté tento zdroj odstranit. Pokud se jedná o instinkt, vymezte pejskovi prostor, kde může beztrestně hrabat.
Úzkost z odloučení
Separační úzkost je jedním z nejčastěji diskutovaných problémů. Mezi projevy patří hlasité štěkání, vytí, okusování, dělání loužiček a další formy destrukce, ke kterým dochází, když majitel odejde. Ne všechny tyto reakce jsou výsledkem úzkosti. Mezi skutečné příznaky separační úzkosti patří:
- Pes začíná být nervózní, když se majitel připravuje na odchod.
- K nesprávnému chování dochází během prvních 15 až 45 minut po odchodu majitele.
- Pes neustále pronásleduje majitele.
- Pes se snaží co nejvíc dotýkat se majitele.
Skutečná úzkost z odloučení vyžaduje speciální přístup a desenzibilizační cvičení. Proto je vhodné se o správném postupu poradit s odborníkem.
Dělání loužiček
Nevhodné močení a defekace patří k nejvíce frustrujícím chováním psa. Pokud váš pejsek začne dělat loužičky z ničeho nic, může se jednat o zdravotní problém. V takovém případě se jako první obraťte na veterináře. Pokud není nalezena žádná lékařská příčina, zkuste určit důvod tohoto chování, které může mít jednu z následujících příčin:
- Submisivní močení neboli močení z nejistoty
- Značkování území
- Úzkost
- Nedostatek venčení
Loudění
Loudění je zlozvyk, který většina majitelů nevědomky podporuje. To může vést k zažívacím problémům a obezitě. Psi prosí, protože jídlo milují. Zbytky ze stolu však nejsou vhodné dobroty a jídlo není projevem lásky. Je těžké odolat toužebnému pohledu, ale pokud povolíte „jen jednou“, vytváříte sobě i psovi z dlouhodobého hlediska vážný problém.
Skákání
Skákání je u psů běžné a přirozené chování. Štěňata skáčou, aby pozdravila své matky, později tedy přenášejí tento zvyk na lidi. Psi mohou také skákat, když jsou vzrušení, natěšení nebo hledají nějaký předměty v rukou osoby. Skákající pes může být dokonce nebezpečný, například když povalí dítě nebo seniora. I tady ale pomůže výcvik. Pokud pes skáče na vás, nejlepší metodou, jak toto chování změnit, je jednoduše se odvrátit a svého psa ignorovat.