Informace před cestou
Ještě než si zakoupíte pobyt, měli byste se nejprve informovat o tom, jaké podmínky a požadavky má daná země, ubytovací zařízení nebo dopravní společnost pro cestování se psy. Do některých států nemohou psi určité rasy nebo mají zvláštní podmínky (například nutnost mít psa na krátkém vodítku s náhubkem). To platí zejména pro „bojová plemena“. I když je toto označení nemístné, potenciálně nebezpečné rasy, jako je například pitbullteriér, americký stafordšírský teriér, rotvajler, dobrman nebo i někteří ovčáci a dogy, jsou v některých zemích omezeny, co se pobytu či převozu týče.
Příprava
Před samotnou cestou je nutné psa nechat vyšetřit veterinářem, případně jej nechat očkovat a čipovat. V rámci EU musí mít pes platné očkování proti vzteklině, dále „pet pas“, tedy pas zvířete a náležité označení v podobě čipu či tetování.
Při balení zavazadel nezapomeňte na potřeby pro chlupáče. Důležité je krmivo, doklady, ale také lékárnička, jež bude obsahovat takové léky a přípravky, které jsou určené pro psy. Náhubek i krátké vodítko se bude taktéž hodit. Pejska vybavte i známkou nebo štítkem s kontaktem na vás.
Cesta
Ideálním dopravním prostředkem pro cestu s čtyřnohým parťákem je nepochybně automobil. Můžete četnost přestávek i délku jízdy přizpůsobit potřebám vašeho mazlíka, pravidelně jej venčit a ochlazovat. Právě ochlazování je důležitým prvkem, na který nesmíte zapomínat. Pes by měl mít přístup k pitné vodě, důležitý je i čerstvý vzduch.
Pokud se rozhodnete dopravit se k moři letecky, záleží zejména na velikosti chlupáče. Malí pejsci mají tu výhodu, že si je můžete vzít s sebou na palubu. Platí to pro mazlíky, kteří i s přepravkou nepřekročí hmotnost 8 kg. Přepravka má přesně dané rozměry, o nichž je třeba se informovat u letecké společnosti. Pokud máte většího pejska, bude muset cestovat v zavazadlovém prostoru. I zde je omezená hmotnost a velikost schránky. Obě možnosti s sebou nesou určitá omezení i příplatky.
Pobyt
Samotný pobyt je nejpříjemnější částí dovolené. Užíváte si společné chvilky na pláži nebo na výletech po okolí. I zde ovšem číhá pár háčků. Na některé pláže mají pejsci vstup zakázán. Nemusíte ale věšet hlavu, existuje i několik psích pláží, kde se váš mazlík může proběhnout i s ostatními chlupáči a bezstarostně plavat pro aport.
V přímořských oblastech jsou odlišné klimatické podmínky, než na které je pejsek zvyklý z domova. Proto byste jej měli chránit před silnými slunečními paprsky a rozpálenou zemí. V tropických teplotách potřebuje pes přístup k pitné vodě a častý odpočinek ve stínu. Tlapky na horkém asfaltu či písku také velice trpí, a proto je nezapomínejte promazávat, nebo pejskovi pořiďte boty, které zaručí účinnou ochranu před spálením a sežehnutím.