Jak je to možné?
Zvíře má svého majitele
I když zvířátko může vypadat na první pohled hladově, má své krmení, které mu pečlivě přichystal jeho majitel. Jen on ví, co má zvíře rádo a co mu neublíží. Pokud máte touhu zapojit se do péče o nějakého zvířecího kamaráda, zkuste majitele zkontaktovat. Za zeptání nic nedáte a třeba se dozvíte i plno zajímavostí o daném zvířeti. Krmení taktéž můžete zanést přímo majiteli, aby zvířátko později nakrmil dle jeho potřeb.
Pečivo zvířatům nesvědčí
Pečivo není vhodné ke zkrmování zvířaty, a to ani suché, natož pak čerstvé. Každá kůrka i suchý rohlík může způsobit zvířátku zažívací problémy a hromadění plynů, což může vést až k selhání metabolického systému. Ani krmení kačenek není ideální činnost, jak se může zdát. Ač se jedná o relaxační a romantickou aktivitu, ve skutečnosti je vodní ptactvo pečivem překrmováno, nemá z něj žádné prospěšné živiny ani vitamíny a v důsledku toho ztrácejí tito ptáci schopnost létat.
I posekaná tráva může ublížit
Říkáte si, jak může posekaná tráva ze zahrady ublížit býložravci, který se přirozeně celé dny pase? Docela snadno! Tráva může jednak obsahovat jedovaté květiny a byliny, které se připletly do cesty sekačce, navíc poměrně rychle kvasí, a tak po nějaké době udělá v bachoru zvířete pořádnou neplechu. Trávu také koně i ostatní obyvatelé pastvy důkladně přežvykují, což u nasekané trávy dělat nelze, jelikož je příliš krátká. Proto ji raději hoďte ze sekačky rovnou do kompostu!
Zvířátka s alergií
Nejen lidé, ale i zvířata mohou mít nejrůznější alergie, a to i potravinové. Při krmení tak nemůžete mít nikdy jistotu, zda daná potravina není pro zvířecího kamaráda nebezpečná. Proto cizí zvířata nekrmte anebo se zeptejte majitele – jak bylo řečeno výše, jen majitel zná zdravotní stav svého mazlíka.
Zvíře není odpadkový koš
Žádnému zvířeti neprospívá jíst lidské zbytky, které jsou kořeněné, solené, nebo dokonce zkažené. Některé lidské pochutiny jsou navíc pro mnoho zvířat toxické. Krom zažívacích problémů můžete zbytky z kuchyně způsobit i náhlé ohrožení života, a to třeba obyčejnou kostí od oběda, kterou hodíte sousedovic psovi. Chlupáč se může kostí snadno zadusit, a pokud se tak nestane, může mu roztříštěná kost poranit žaludek či střeva, což může mít fatální následky.
Život zvířat je bezohledným chováním lidí přímo ohrožen. Řídit se těmito několika málo pravidly je přitom tak jednoduché:
- Mysleme na zdraví zvířete.
- Respektujme cedule na plotech či slovní pokyny majitele.
- Bez dovolení nepodávejme žádnému zvířeti potravu.
- Zvířátku můžeme dopřát péči jinak – kontaktujme majitele.
Autorský článek