„Znám případy, kdy si majitel přivedl domů nového psa a během prvního silvestrovského večera jej nechal samotného venku na zahradě. Když se šla rodina něco málo po půlnoci podívat na ohňostroj ven, pejska už nenašla. Ten se domů vrátil o pár dnů později. Ze strachu prostě utekl,“ popisuje jeden z následků velkého strachu u psů Zuzana Novotná. Pokud se pejsek bojí opravdu hodně, začne se chovat nevyzpytatelně a může být špatně ovladatelný. Kromě útěku může hlasitě štěkat, výt, kňučet nebo se někde schovat.
Chyba nemusí být nutně na vaší straně. Psí bázlivost je u některých jedinců geneticky daná. Když si půjdete vybrat štěně, tak už většinou poznáte, jak na tom bude. Sklon ke strachu je rozpoznatelný od 6. týdne věku. Velmi důležitou roli hraje i fáze socializace vašeho nového přírůstku. Mnoho majitelů má strach se svými štěňaty chodit ven mezi lidi, auta a další psy, jen aby se mu něco nestalo. Jenomže záměrnou izolací jej nenaučíte cizím zvukům či pachům a později může na tyto podněty reagovat vystrašeně nebo podrážděně.
„Doporučuji již od útlého věku chodit s pejskem ven a učit jej poznávat svět kolem sebe. Až vyroste bude daleko více sebevědomější a kdejaký zvuk či rána jej jen tak nerozhodí,“ radí specialistka.
Až to venku všechno začne
Přirozeně můžete odjet někam, kde je klid a jediný zvuk bude bouchnutí zátky šampaňského a cinknutí skleniček. Takových míst dnes už ale moc není, a proto bude lepší pejska na hlasitý silvestrovský večer připravit.
Pět rad, jak na to:
- Pokud s pejskem půjdete přes den ven, tak ho mějte celou dobu na vodítku. Spousta nedočkavců testuje své rachejtle dlouho před půlnocí a zbytečně byste riskovali, že se vám pejsek zaběhne.
- Nenechávejte ho samotného. Ideálně mu umístěte pelech do míst, kde budete slavit. Váš hlas, zvuk z televize či rádia alespoň částečně odhluční rány zvenčí.
- Pejska nikdy netrestejte, ale zároveň se k němu nechovejte jako k vystrašenému dítěti. Pouze byste ho utvrdili v tom, že se jedná o skutečné nebezpečí. Chovejte se klidně, pejska pohlaďte a dělejte jako by se nic zvláštního nedělo.
- Máte-li pejska venku, tak ho umístěte do garáže, kotelny nebo jiné místnosti, kde nebude hluk tak slyšet. Pro všechny případy se vyhněte místnostem, kde by mohl proskočit oknem ven a utéct. Pro jistotu psa označte. Zkontrolujte psí známku, přidejte adresu a telefonní číslo.
- Dejte si pozor na sklo a zbytky po rachejtlích. Pejsek by se mohl poranit a v případě kousání zbytku po petardách hrozí poranění dutiny ústní.
Alternativní volbou jsou tabletky na uklidnění. Komu by se tabletky z nějakého důvodu příčily, může sáhnout i po jiných uklidňovacích přípravcích, jako jsou například obojky či difuzéry fungující na principech aromaterapie.