Než se rozhodnete s pejskem vycestovat, ujistěte se, že to zvládne. Někdy je opravdu lepší zajistit věrohodné hlídání a psa cestou zbytečně netrápit. Důležitou roli hraje také destinace vaší dovolené. Ideální je chata, kemp nebo hotel v dojezdové vzdálenosti. Cestě letadlem se raději vyhněte. Nejen pro člověka, ale i pro psa může být velmi stresující.
Typ dovolené by měl odpovídat nejen vašim představám, ale i potřebám a nátuře vašeho psa. „Zatímco vy si užijete slunce a polehávání u bazénu, váš pes bude spokojený spíše v lese a na čerstvém vzduchu. U moře si přijdou na své vodní plemena. Pokud jste fanoušky dlouhých horských túr, dejte si pozor, abyste ho nevyčerpali,” říká pro MůjChlupáč.cz odbornice na výchovu psů Zuzana Novotná.
Na ubytování buďte ohleduplní
V dnešní době už většina ubytovacích zařízení nemá s psími hosty problém. Přesto si raději tuto informaci dvakrát ověřte, abyste nebyli po příjezdu do vašeho hotelu nemile překvapeni. Buďte k dočasnému domovu ohleduplní. Nejvhodnější pro vás bude chata, kemp nebo prostorný hotel. Zkrátka místo, kde jsou na pobyt psů zvyklí a připravení. V případě, že váš pes kouše nebo škrábe na jakékoliv vybavení domácnosti, tak jej nenechávejte samotného. Také byste si měli uvědomit, že na ubytovacím zařízení nejste vždy sami.
Autem pohodlně a bezpečně
Cesta autem bude pro vás i vašeho mazlíka asi nejpohodlnější variantou. Je však potřeba dbát na to, aby pes nepředstavoval nebezpečí jak pro sebe, tak pro posádku auta. Pejska rozhodně nikdy nepřevážejte na volno. Tím byste mohli ohrozit nejen vás, ale také ostatní řidiče. Psa byste měli nejen správně zajistit, také jeho přítomnosti v autě přizpůsobit celkový způsob vaší jízdy.
Majitelé větších aut často volí přepravu psa v kufru, která se zdá být pohodlnější a bezpečná – pes má hodně prostoru a je navíc oddělen od zbytku posádky. „Hodně prostoru, který kufr poskytuje, ale není ideální. V členitějším terénu se může stát, že bude auto se psem házet ze strany na stranu. Navíc pokud je pes na volno v kufru, nic ho nechrání před nárazem nebo třeba rozbitým sklem. Když je pes v zavazadlovém prostoru na volno, může se stát, že při otevření dveří uteče a nedej bože vletí pod auto,” varuje Zuzana Novotná.
Nejbezpečnější formou cestování jsou proto přepravky. Pro menší a velmi malá plemena volte plastové přepravky. Ty je možné na sedačce přichytit bezpečnostním pásem nebo zapasovat mezi přední a zadní sedadlo. Přepravky jsou ale vhodné i pro velká plemena, které pak v přepravce umístíte do kufru auta. Zde je větší výběr a bezpečnější jsou hliníkové přepravky.
Pokud není možné pejska umístit do zavazadlového prostoru, umístěte psa na zadní sedadla. V tomto případě je vhodné auto vybavit ochranným potahem a autopásem.
Potah chrání auto před znečištěním a hlavně zabrání psovi, aby zapadl mezi sedačky nebo se dostal k řidiči. Postroje do auta pro psy pak plní stejnou funkci jako bezpečnostní pásy pro lidskou posádku. Kupujte pásy pouze s platnou atestací. Velmi důležitým faktorem je i správná velikost. Pečlivě si psa změřte a až poté kupte produkt. Výběrem špatné velikosti riskujete, že bezpečnostní pás nebude fungovat správně a ohrozíte tím nejen psa, ale i zbytek posádky.
Povinná výbava psího cestovatele
Ať už se rozhodnete se psem cestovat jakkoliv, myslete na jeho pohodlí. Pokud víte, že vaše cesta bude trvat několik hodin, ujistěte se, že budete mít možnost krátkých zastávek. Pejsek se potřebuje vyvenčit a osvěžit. Také by měl mít vždy přístup k čerstvé vodě. Na trhu existuje celá řada speciálních cestovních misek, které jsou lehce skladovatelné a nebudou vám zabírat tolik místa, jako ty klasické.
Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na oblíbenou hračku. „Ideálně přibalte i pelíšek nebo deku. Známá podložka mu bude připomínat domov a nervóznější jedinci se budou při cestování cítit klidněji,” radí Zuzana Novotná.
Neměli byste zapomenout na vodítko, obojek a náhubek. „Nezapomeňte ani na psí známku nebo GPS pro psy. Když se váš chlupáč zatoulá, touto maličkostí můžete zajistit, že se k vám brzy vrátí. Pro každý případ si přibalte také očkovací průkaz, kdyby se cokoliv stalo,” dodává.
Při cestách do zahraničí si připravte také všechny potřebné dokumenty, jako je pet pass s potvrzeným očkováním. Pes musí být také očipovaný a číslo čipu doporučujeme zapsat do mezinárodního registru. Před odjezdem je vhodné také nechat zkontrolovat funkčnost čipu u veterináře.
Zuzana Novotná je odbornice na výchovu psů