Hledání důvodu
Pokud pes začal odmítat potravu náhle, může jít o nějaký zdravotní problém. S nemocí psi ztrácí zájem o jídlo, což je jedním z prvních signálů, že psovi není dobře. Psa mohou trápit i zuby, kdy například zánět dásní nebo ulomený zub způsobuje psovi bolest při žvýkání, a proto se jídlu vyhýbá. V takových případech je nutné navštívit veterinárního lékaře, aby psa vyšetřil.
Nemoc, úraz nebo jiné zdravotní komplikace však nemusí být vždy důvodem nechutenství. Může jít i o psychickou stránku, kdy pes nežere z důvodu nějaké změny, například kvůli cestování, stěhování nebo odloučení od majitele. V takových případech ale většinou začne pes žrát spontánně sám od sebe.
Z dlouhodobějšího hlediska, kdy nám pes odmítá plnou misku každý den a vyloučili jsme zdravotní problémy, je důvodem nejspíš typ a způsob krmení. Není tedy od věci změnit psovi jídelníček a pravidla stravování.
Aby mu lépe chutnalo
Pejsek je zdravý, vitální, ale pořád nechce žrát? Po všech stránkách je v pořádku, ale lidé si myslí, že jej týráte hlady, protože vypadá jako kost a kůže? V tom případě jde o vybíravého nebo zaneprázdněného jedince a nabrání na váze bude nelehký úkol. Někteří pejsci mají prostě na práci jiné věci, než jídlo. Nebo pro ně plná miska granulí není lákavá. Co s tím?
Změna stravování
Než změníte krmení, zaměřte se na způsob, jak psa krmíte. Plná miska, která je k dispozici celý den, není nejvhodnější řešení. Pes se díky tomu domnívá, že je žrádlo samozřejmostí a může si kdykoli uždíbnout. Navíc nemáte přehled, kolik toho za den spořádal. Proto je lepší, když psa krmíte dvakrát nebo i vícekrát denně v určitý čas. Pes má rád pravidelný řád a na další krmení se bude těšit. Ze začátku se může stát, že pes odmítne několik dávek. V tom případě musíte být nemilosrdní a plnou misku mu po pár minutách od podání zase vzít, aby byl hlady a příští krmení si to rozmyslel. Takový postup lze samozřejmě praktikovat jen v případě, pokud víte, že původem nechutenství není zdravotní problém. Postupně by si měl pes uvědomit, že pokud se nezasytí v okamžiku, kdy má misku k dispozici, bude později hladem.
Další možností, jak probudit v psovi chuť k jídlu, je změna stravy. Může pomoci třeba změna značky granulí nebo jen jejich příchutě. Často pomůže, pokud pes odmítá granule, přejít na stravu syrovou, tzv. BARF. Vždy je ale třeba měnit krmení postupně, aby náhlá změna nezpůsobila psovi problémy s trávením a zažíváním.
Přilepšování
Každého majitele asi napadne pejskovi přidat něco navíc do misky, když se smutně dívá a nechce jíst. Takové ochucení granulí je také řešením, jak pejskovi udělat krmení lákavější. Mazlíkovi můžete granule zalít neosoleným vývarem, zamíchat do nich psí konzervu, maso, vepřové sádlo, nebo třeba konopný olej s CBD pro psy. Většinou to pomůže a po granulích se jen zapráší.
Může se však stát, že si tímto psíka spíš rozmazlíte a bude vyžadovat stále lepší a lepší dobroty a na samotné granule se ani nepodívá. V takovém případě, pokud si už nevíte rady, co mu do žrádla přidat, je lepší radikálně přestat s přilepšováním a podávat samotné granule v pravidelném čase.
Na podpoření chuti k jídlu jsou výborné například i pivovarské kvasnice, které pejskovi můžete také podávat v přiměřeném množství, nebo speciální přípravek pro podpoření chuti. Efektivní je také omezení podávání pamlsků během dne. Pokud si nejste jistí důvodem, proč váš mazlíček nechce jíst, určitě navštivte veterináře.