Štěňata se rodí s velmi nízkou imunitou. Malou část protilátek získávají od matky přes placentu a pak především z kolostra (mleziva). Hladina protilátek v kolostru v průběhu času klesá. Nejvyšší je do dvanácti hodin od porodu. Protilátky pak štěně částečně chrání před patogeny z vnějšího prostředí, což mohou být i závažné choroby, jako je psinka nebo parvoviróza. Tyto získané protilátky postupně vymizí, přibližně do 6. týdne věku štěněte, kdy se může začít s vakcinací. Toto období, kdy už štěně není chráněno mateřskými protilátkami, ale zároveň nemá ještě dostatečně vyvinutou vlastní imunitu, nazýváme imunitní okno.
Zanedbání imunitního okna je pravděpodobně jedním z důvodů vysoké mortality štěňat kolem 59. dne od narození. Podle světových klinických studií se tato mortalita pohybuje okolo 20 %.
Co imunitu ochrání
Obranyschopnost štěňat lze posílit už při jejich vývinu (prvních 42 dní od zabřeznutí feny) a růstu v děloze (16–28 dní) prostřednictvím kvalitní potravy pro feny.
„Strava by měla být bohatá na kvalitní přírodní bílkoviny, přírodní tuky, vápník, fosfor, doplňkové a stopové látky, vitamíny ve správném poměru a také probiotika. V době březosti je vhodné použít některý z přírodních doplňků potravy obsahující probiotika, nebo i je kombinovat. Příkladem mohou být například i speciální jogurty pro psy v kombinaci s probiotiky pro psy,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.
Probiotika nejen pro lidi
Probiotika pro psy pomáhají budovat imunitu organismu feny. Následně lze obranyschopnost organismu štěňat posílit v 3.–4. týdnu jejich věku, kdy začínáme s příkrmem granulemi. Zde opět platí, že granule by měly obsahovat kvalitní přírodní bílkoviny, přírodní tuky, vápník, fosfor, doplňkové a stopové látky, vitamíny ve správném poměru vhodném pro štěňata a také probiotika.
Po očkování do 6. měsíce věku štěněte je možné podpořit tvorbu obranyschopnosti organismu štěněte přidáváním probiotických doplňků potravy.