Zdraví, 24. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Psi se bohužel potýkají s podobnými zdravotními problémy jako lidé, mezi které patří i epilepsie. U psů se jedná dokonce o jednu z nejčastějších neurologických poruch v dlouhodobém měřítku. Epileptické záchvaty jsou velice stresující nejen pro psa, ale i pro jeho majitele. Zvláště pokud jde o první záchvat, kdy nevíte, co se s vaším čtyřnohým mazlíčkem děje a jak mu pomoci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Díky informovanosti, léčbě a vyšetření u veterinárního lékaře však můžete vašemu pejskovi zajistit kvalitní život a v některých případech dokonce i odstranit spouštěče záchvatů a tím jim předcházet, nebo je alespoň redukovat vhodnou léčbou.

Co je epilepsie?

Epilepsie je chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty. Záchvaty se projevují náhlou změnou v chování, vnímání a hybnosti psa kvůli přechodné mozkové dysfunkci. Jedná se o dlouhodobou neurologickou poruchu.

Jak ji rozpoznat?

Epileptický záchvat trvá řádově několik vteřin nebo minut. Pes při něm vypadá, jakoby měl křeče, čelí svalovým záškubům, může se třást, nadměrně slinit, zvracet nebo se i nekontrolovatelně vyprazdňovat. V některých případech často i ztrácí vědomí. Pokud jste si všimli u svého psa podobných příznaků, navštivte veterinárního lékaře. Pro určení diagnózy, i když to může znít podivně, pomůže i videonahrávka, kterou pořídíte při údajném záchvatu. Samozřejmě je na prvním místě zdraví psa a málokdo pomyslí na to, že by při takovém stavu měl psa natočit. Mnohdy to ale může být důležitá indicie pro veterináře, která urychlí diagnostiku a určení léčby.

Léčba

Léčbu určuje veterinární lékař s ohledem na celkový zdravotní stav psa, výsledky vyšetření a četnost a sílu záchvatů. Pokud se jedná o krátké záchvaty, které se objevují jen jednou či dvakrát do roka, většinou se žádná léčba nenasazuje. Každou pravidelnost je třeba zaznamenat, tedy den a čas, stejně tak i délku a sílu záchvatu. To vše pomůže při diagnostice a určování léčby.

Záchvaty mohou být bez zjevné příčiny, nebo naopak může existovat nějaký spouštěč. Může jít například o silný stres, velké fyzické vypětí, alergii na potravu nebo nízkou hladinu cukru v krvi.

Psovi mohou pomoci i různé bylinné esence určené právě k léčbě epilepsie. Často tento alternativní způsob efektivně pomůže psovi před nebo i během samotného záchvatu.

Jak psovi pomoci při záchvatu?

Při samotném záchvatu není moc příležitostí, jak psovi pomoci. Nejdůležitější je dbát na to, aby se při záškubech pes nezranil o jiné předměty. Proto takové věci odstraňte z jeho dosahu. Neměli byste se psa pokoušet nijak budit ani mu násilím otevírat tlamu, pes totiž nekontroluje svoje pohyby a stisk čelistí bývá velice silný.

Pejskovi nejvíce pomůže, pokud budete klidní a pozitivní, ač to není lehký úkol. Stres se totiž snadno přenese z člověka na zvíře a pes tak vnímá naše obavy a nervozitu. Proto, je-li to možné, buďte vašemu chlupatému kamarádovi na blízku a buďte pro něj oporou.

Autor článku: Petra Chmelová