Zdraví, 10. 1. 2024

Foto: trofalenaRV / Shutterstock

Mrazivé počasí je tady. A společně s ním i možné nastydnutí a oslabená imunita nejen člověka, ale i u zvířete. Zima bývá pro organismus náročná, proto je dobré jej podpořit a vyhnout se tak nachlazení a různým onemocněním. Obzvláště pak u domácích mazlíčků, kdy je veterinární péče velmi finančně a časově nákladná.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Céčko i pro pejsky

Strava je základ zdraví domácího mazlíčka, je jedno jestli je to pes, kočka nebo morče. Každé zvíře má mít kvalitní krmivo, které by mělo obsahovat pouze tělu prospěšné látky. Tudíž žádná zbytečná plnidla, chemické konzervanty a mnoho dalšího.

“U psů a koček si na výběru krmiva dejte obzvlášť záležet, výsledkem pak bude zdravé, dobře prospívající zvíře plné energie a s pěknou kvalitní srstí. Nicméně na zimní období bych doporučil přidávat do krmiva vitamin v sypké podobě a také ostropestrcový olej, který je výborný na posílení imunity a navíc obsahuje vitamíny A, B, D, E a minerály,” doporučuje odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Pokud možno vyvarujte se laickému podávání vitamínů a potravinových doplňků stravy, které nejsou určeny přímo pro psy a kočky. Mohli byste jim tak ublížit. S výběrem vitaminů si nechte poradit prodejcem či veterinářem.

Pohyb je základ

Zimní počasí s sebou nese i dny, kdy bychom “psa ven nevyhnali”. Pochmurno a sychravo není přímo stvořeno pro idylickou procházku, ale věřte, že je to mnohem lepší než být pouze doma v pohodlí gauče. Dodržujte se svým psem pravidelný pohyb, prospěje to nejen vám, ale i jemu.

“Pokud chcete procházku ozvláštnit, vezměte s sebou různé hračky, házedla, míčky, přetahovadla, létající talíře a podobně, “ radí Pučálka. Při větším chladnu se nebojte psa obléct do psího oblečku, aby zvíře neprochladlo. Samozřejmě berte v potaz, zda máte krátkosrsté či dlouhosrsté plemeno. Při velkých mrazech pak zkraťte pobyt venku.

Nachlazení nepodceňujte

Všimli jste si u svého zvířete nechutenství, pokašlávání či výtoku z čumáku nebo tlamy? Nachlazení by se nemělo podceňovat. I když někdy může stačit klid, teplo, jitrocelový sirup a po lžičkách dávkovaný vlažný heřmánkový čaj, ne vždy tomu tak je.

Proto než si projdete různá internetová fóra plná “moudrých rad”, raději se vydejte na prohlídku se svým mazlíčkem ke svému veterináři. Zdraví psa či kočky je přece to nejdůležitější.

Autor článku: Lenka Šmídová