Příznaky
Čeho byste si na očích svého chlupatého mazlíčka měli všímat?
- nateklého očního víčka
- zarudlého bělma
- nadměrného slzení
- hnisavého výtoku
- zarudnutí spojivky
- světloplachosti
- přivírání očí
- svědění očí
- zmenšení/zvětšení zornic
- jiné anomálie
Pokud u svého chlupáče pozorujete některý z těchto příznaků nebo dokonce jejich kombinaci, raději navštivte veterinárního lékaře. I když nemusí jít o nic vážného, není radno si se zrakem psího mazlíčka zahrávat.
Nejčastější onemocnění
Zánět spojivek
Stejně jako my lidé, i psíci se potýkají se zánětem spojivek. Průběh tohoto onemocnění je přitom více méně obdobného charakteru. Spojivky jsou podrážděné, zarudlé a pejskovi z oka odchází tekutina. Výtok přitom může být jak čirý, tak hnisavý, dokonce i se stopami krve. K léčbě se používají kapky či masti, které vám doporučí veterinární lékař po důkladném vyšetření.
Zánět rohovky
Zánět rohovky často doprovází zánět spojivek. Jedná se o stav, kdy oko vysychá a je celkově podrážděné. Řešení je podobné jako u zánětu spojivek, tedy podávání předepsaných léčiv a prokapávání očí.
Zelený zákal
Zelený zákal je velice vážné a nepříjemné onemocnění, které se nedá vyléčit – lze pouze zpomalit jeho průběh. Může být buď dědičného původu, nebo se objeví po úrazu oka. V obou případech jde o bolestivou nemoc, kdy se oční bulva zvětšuje a pes přestává dobře vidět. Často se přistupuje k operativnímu zákroku, kdy se vyjme celé oko. I když to zní hrůzostrašně, tato operace osvobodí pejska od nepříjemných bolestí a bez jednoho oka bude chlupáč fungovat jako dřív.
Šedý zákal
Oproti zelenému zákalu jde o časté onemocnění, které může postihnout každého psíka, a to převážně kvůli pokročilému věku. Jedná se o zkalení čočky, což způsobuje zhoršení zraku. Lze jej léčit chirurgicky, jinými způsoby se vyléčit nedá.
Vchlípení víčka
Při vchlípení víčka se spodní víčko otočí směrem do oka, čímž oko mechanicky dráždí. Může jít o vrozené onemocnění, ale vyskytuje se i po úrazech. Nejčastějším řešením bývá chirurgický zákrok.