Na co si dát pozor, abyste od stromečku nemuseli jet rovnou k veterináři?
Nebezpečné vánoční pochoutky
K vánočním svátkům neodmyslitelně patří hojnost jídla i pití. I když si přejete, aby si vaši čtyřnozí kamarádi užili sváteční hodování spolu s vámi, lidskými laskominami jim spíše uškodíte.
„Některé potraviny mohou být pro domácí mazlíčky doslova zabijácké,“ říká pro MůjChlupáč.cz MVDr. Markéta Bosáková a upřesňuje: „Například čokoláda obsahuje teobromin, který na rozdíl od člověka neumí pes rychle vylučovat z těla, a proto působí toxicky. Způsobuje zvracení, průjem, třes a může vést až k selhání ledvin. Hrozinky a hroznové víno způsobují nezávisle na dávce poškození ledvin a jater, makadamové ořechy vyvolávají zvracení, křeče a svalovou slabost, avokádo může způsobit zvracení a průjem a cibule, česnek nebo pažitka vyvolávají zažívací problémy.“
Neméně riskantní je dopřát domácím mazlíčkům zbytky od štědrovečerního stolu. Smažená a kořeněná jídla mohou způsobit zánět slinivky nebo poškodit ledviny příliš vysokým obsahem soli. Kosti z kapra se často zachytí v trávicím traktu a jejich odstranění je možné pouze v celkové anestezii. Cukroví způsobuje vzhledem k vysokému obsahu tuku a cukru zánět slinivky břišní, který se projevuje bolestivostí břicha, zvracením a průjmy. Slazené alkoholické nápoje jsou často pro psy chuťově atraktivní, ale hrozí nebezpečí otravy, která se projevuje poruchou koordinace, sliněním a křečemi.
Nebezpečná vánoční výzdoba
Vánoční dekorace, které dotváří a podtrhují kouzlo Vánoc, mohou být pro domácí mazlíčky velice nebezpečné. Proto je třeba při výzdobě domácnosti, kterou sdílíte s čtyřnohým kamarádem, mít na zřeteli nejen výsledný efekt, ale hlavně bezpečnost.
Řetězy a lamely ze stromečku jsou pro domácí mazlíčky atraktivní hračkou, ale mohou se do nich snadno zamotat a zranit. Hrozí též jejich spolknutí, které může vést k ucpání trávicího traktu a neprůchodnosti střev. U elektrických světýlek je nebezpečí prokousnutí kabelů nebo žárovek a popálení elektrickým proudem. Všechny tyto dekorace je bezpečnější zavěšovat do vyšších pater, aby mohla zvířata pod stromečkem nerušeně odpočívat.
Skleněné ozdoby mohou při rozbití zvíře pořezat nebo při spolknutí střepů i vážně zranit. Vhodnější je zvolit plastové nebo dřevěné ozdoby. Velkým lákadlem jsou i čokoládové kolekce, které mohou domácí mazlíčci pozřít i s celofánovým obalem. A pokud se tak nestane, ohrozí jejich zdraví obsah čokolády nebo ořechů.
Vánoční stromeček je pro většinu koček přitažlivým šplhadlem, a proto je dobré ho připevnit ke zdi nebo rámu dveří. A ani tak by kočky a psi neměli nikdy být u stromečku bez dozoru.
Nebezpečný vánoční stres
Adventní čas už dávno není obdobím klidu a pohody. Jakmile je člověk nervózní, přenáší své napětí i na domácího mazlíčka.
„Stres je pro zvířata velmi zatěžující a projevuje se nepříjemnými fyzickými potížemi jako například záněty močových cest, šupinatěním srsti nebo dokonce zažívacími problémy,“ uvádí MVDr. Markéta Bosáková a doporučuje: „Je velice důležité, abychom svým čtyřnohým přátelům vytvořili takové prostředí, které jim bude příjemné.“
K celkové pohodě zvířete významně přispívá zdravá výživa, a proto nejlepším receptem na klidné Vánoce je kvalitní krmivo s kompletním složením, kde každá krmná dávka obsahuje všechny potřebné živiny pro konkrétní zvíře. Pokud majitelé chtějí domácím mazlíčkům přilepšit, je nejlepší kombinovat vlhké a suché krmivo od stejného výrobce. Paštiky, kousky v omáčce nebo vývaru v kombinaci s granulemi vyhovují i těm nejmlsnějším jazýčkům.
MVDr. Markéta Bosáková je veterinární lékařka