Klíšťata začínají být aktivní při teplotách nad 10 °C, takže potíže hrozí až do samotného konce podzimu, přičemž obdobím nejvyššího výskytu je mezi dubnem a říjnem. Pokud chcete vědět, jak vypadá současná situace, jejich aktivitu lze sledovat na stránkách hydrometeorologického ústavu.
Účinkuje ještě?
Pokud jste začali s využitím antiparizitik již na samém začátku jara, bude je pravděpodobně třeba obměnit. Jak poznat, že obojky či různé séra proti klíšťatům a blechám ztratily svou účinnost?
„Pokud začneme nacházet zapitá klíšťata, se kterými jsme předtím problém nemívali, je to jasný signál, že je potřeba kontrola případně obměna antiparazitik,“ vysvětluje veterinářka Kadeřávková.
Jak podotýká, je důležité si uvědomit, že je lepší počítat s kratší dobou funkčnosti jednotlivých přípravků. To v praxi znamená, že pokud je na obalu uvedeno působení ochrany 7-8 týdnů, počítejte raději jen s těmi sedmi. Je třeba mít na mysli, že žádné antiparazitikum nezaručuje 100% ochranu.
Kdy se vyrazit k veterináři
„Věřím, že klíště je naprostá většina majitelů a chovatelů schopná odstranit sama. Velmi to ulehčují i speciální pinzety, které zajišťují šetrné odstranění celého parazita. Nicméně vždy se o kompletním odstranění raději přesvědčte. Veterináře je určitě nutné navštívit v případě příznaků celkového onemocnění, nebo také v případě lokální reakce v okolí kousnutí,“ upozorňuje veterinářka.
Zároveň podotýká, že závažná onemocnění jako borelióza způsobená klíšťaty, u zvířat příliš nehrozí. Tyto potíže odnášejí spíše lidé.