Majitelů, kteří svému čtyřnohému mazlíčkovi čistí zuby, je jako šafránu. Mnozí si totiž myslí, že když jejich chráněnec venku okouše větev, je o hygienu postaráno. Jenže opak je pravdou.
Sonda do hlubin psí tlamičky
Mezi lidskými zuby a těmi zvířecími teoreticky vzato není žádný rozdíl. Na obou se totiž ukládá vrstva zubního plaku. Tvoří jej zbytky potravy a přítomné bakterie. Když se plak neodstraňuje a nechá být, za několik týdnů začíná mineralizovat. Tak vzniká zubní kámen. Jenže i tahle „banalita“ dokáže způsobit pořádnou neplechu.
Protože kámen časem narůstá na rozměrech, utlačuje se tkáň dásní. Zápachem z úst, parodontózou a ztrátou zubů to však ještě nekončí. Chlupatému pacientovi hrozí infekce celého organismu, poškození srdce, jater i ledvin. Toto onemocnění vzniká v důsledku šíření bakterií z tlamy do krve a léčba je poměrně náročná. Nejen z finančního hlediska! Kterých plemen se to týká?
Nebezpečí číhá všude
V ohrožení jsou bohužel všichni zástupci psí říše. Zvlášť obezřetní by ale měli být majitelé malých a trpasličích ras. Jezevčíci, čivavy, jorkšíři, krysaříci – ti mají zoubky blíž u sebe a častěji u nich dochází ke zmíněnému zánětu dásní. Nejlepší obrana je bezpochyby prevence a časté kontroly u veterináře. Jedině tak se dá předejít nejhoršímu! Víte, jak na to?
Čistím, čistíš, čistíme
Pro mechanickou očistu vybírejte zásadně vhodné pomůcky – speciální pastu i kartáček pro psy. Nabízí se i varianta gumové násady na prst. Počítejte však s tím, že čím menší pes, tím horší „přístup“. Jako doplněk existují speciální pamlsky, kosti a tyčinky obohacené o látky snižující riziko zubního kazu. Nejméně jednou týdně byste se měli obrnit trpělivostí a věnovat chrupu svého němého přítele dostatečnou péči. Při troše cviku to s kartáčkem zvládnete za pár minut! Ve finále jsou totiž tyto chvilky pro jeho zdraví a kondici zásadní… Tak na co ještě čekáte?
Autorský článek